Crf450r - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CRF450R is a competitive four-stroke motocross bike designed for intermediate to advanced riders seeking professional-level performance. Known for its reliable engine, responsive handling, and balanced chassis, it excels in both amateur and professional racing environments. The bike's 310mm suspension travel and Pro-Link rear setup deliver excellent bump absorption across varied terrain.
2025
General information | |
| Color Options | Red |
| Price | US$ 9699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
| Model | Honda CRF450R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multi plate wet |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI), 46mm downdraft throttle body Read |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 96.0 x 62.1 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 48.0 Nm (4.9 kgf-m or 35.4 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 53.0 HP (38.7 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine Details | 38mm intake valve, 31mm exhaust |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 450.0 ccm (27.46 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.43 litres (1.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1481 mm (58.3 inches) |
| Ground Clearance | 333 mm (13.1 inches) |
| Overall Width | 827 mm (32.6 inches) |
| Overall Length | 2182 mm (85.9 inches) |
| Overall Height | 1267 mm (49.9 inches) |
| Seat Height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 112.9 kg (249.0 pounds) |
Crf450r dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop MX33 tires |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 120/80-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa® single shock |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | 49mm inverted Showa® fork |
| Trail | 114 mm (4.5 inches) |
| Frame | Aluminium twin tube |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 170.0 km/h (105.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CRF450R discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: CRF450R. |
| Electrical | 12V 6Ah (10HR) battery. |
| Oil capacity | 1.80 litres (1.9 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 27.3° |
| Driveline | #520 Chain; 13T/49T |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.