Crf450rl - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CRF450RL is an adventure-focused dual-sport motorcycle designed for experienced riders seeking versatile on and off-road capability. Known for its proven reliability and balanced handling, it excels on mixed terrain with its comfortable ergonomics and capable suspension travel. The lightweight 131 kg package and responsive braking make it ideal for long-distance exploration and technical trail riding.
2025
General information | |
| Color Options | Red |
| Price | US$ 10999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multi plate wet |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | DC-CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI), 46mm downdraft throttle body |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 96.0 x 62.1 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Max Torque | 48.0 Nm (4.9 kgf-m or 35.4 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Details | 38mm intake valve, titanium; 31mm exhaust, steel |
| Capacity | 449.0 ccm (27.40 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.57 litres (2.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1496 mm (58.9 inches) |
| Ground Clearance | 320 mm (12.6 inches) |
| Overall Width | 827 mm (32.6 inches) |
| Overall Length | 2191 mm (86.3 inches) |
| Overall Height | 1271 mm (50.0 inches) |
| Seat Height | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 131.1 kg (289.0 pounds) |
| | |
Crf450rl dimensions and frame | |
| Wheels | IRC GP21 and GP22 tires |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 120/80-18 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link® Showa® single shock |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | 49mm leading-axle inverted telescopic Showa® fork |
| Trail | 122 mm (4.8 inches) |
| Frame | Aluminium twin tube |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 170.0 km/h (105.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CRF450RL discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: CRF450RL. Street legal. |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Electrical | 12V 6Ah (10HR) battery. |
| Rake (fork angle) | 28.5° |
| Exhaust system | Twin-muffler |
| Driveline | 520 chain; 13T/51T |
| Power | 53.0 HP (38.7 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Honda CRF450RL |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.