Grom Sp - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Grom SP is a lightweight, fun-focused mini motorcycle ideal for beginners, urban commuters, and experienced riders seeking playful weekend entertainment. Known for its nimble handling, compact dimensions, and approachable 762mm seat height, it excels in tight spaces and around-town riding. Electric starting and a comprehensive LCD dash enhance practicality.
2025
General information | |
| Color Options | Matte Black Metallic |
| Price | US$ 3699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Honda Grom SP |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards. Euro 5. |
| Emission | 34.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 1.47 litres/100 km (68.0 km/l or 160.01 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Electronic |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 63.1 mm (2.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Max Torque | 11.0 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Capacity | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.06 litres (1.60 US gallons) |
| Wheelbase | 1200 mm (47.2 inches) |
| Ground Clearance | 180 mm (7.1 inches) |
| Overall Width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall Length | 1760 mm (69.3 inches) |
| Overall Height | 1015 mm (40.0 inches) |
| Seat Height | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 101.6 kg (224.0 pounds) |
| | |
Grom Sp dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 130/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Wheel Travel | 104 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Single shock with steel box-section swingarm |
| Front Wheel Travel | 99 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | 31mm telescopic inverted fork |
| Trail | 84 mm (3.3 inches) |
| Frame | Steel mono-backbone |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Grom SP discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 31 mm (1.2 inches) |
| Tire pressure rear | 29 PSI (2 Bar or 200 kPa) |
| Tire pressure front | 29 PSI (2 Bar or 200 kPa) |
| Sprockets | 15/38 (front/rear) |
| Idle speed | 1400 +/- 100 RPM |
| Spark plugs | NGK CPR7EA-9S |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 10W-30 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: Grom125SP |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED lighting |
| Instruments | LCD digital dash with speedometer, twin trip meters, fuel gauge and clock. |
| Oil capacity | 1.10 litres (1.16 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Driveline | #420 Chain; 15T/38T |
| Power | 9.9 HP (7.2 kW)) @ 7250 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.