Kb998 Rimini - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Bimota KB998 Rimini is a lightweight, agile middleweight sportbike designed for riders seeking premium handling and Italian craftsmanship. Known for its exceptional power-to-weight ratio of 1.01 HP/kg and compact dimensions, it excels in responsive cornering and nimble urban performance. Its 195 kg dry weight and sophisticated suspension geometry make it ideal for enthusiasts prioritizing precision and ride quality.
2025
General information | |
| Color Options | Red/white/grey |
| Category | Sport |
| Model | Bimota KB998 Rimini |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 111.0 Nm (11.3 kgf-m or 81.9 ft.lbs) @ 11700 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1454 mm (57.2 inches) |
| Overall Width | 862 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1205 mm (47.4 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 1.0116 HP/kg |
| Dry Weight | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| | |
Kb998 Rimini dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Tyre | 200/55-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Showa USD Balance Free 43 mm |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bimota KB998 Rimini discussion group or the general Bimota discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Homologation approvals: Australia – Middle East - Philippine – China – USA and Canada including California. 2026 Homologation approval plan: Euro 5+. Windscreen. |
| Instruments | Digital |
| Oil capacity | 5.00 litres (5.28 US quarts) |
| Output | 197.3 HP (144.0 kW)) @ 13600 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.