Scl500 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda SCL500 is a middleweight sport motorcycle designed for riders seeking accessible performance and agile handling. Powered by a 471cc liquid-cooled V-twin engine with fuel injection, it delivers responsive power suitable for both street riding and spirited cornering. Known for Honda's reliability and refined engineering, the SCL500 balances modern sportbike character with practical everyday usability.
2025
General information | |
| Color Options | Matte Black Metallic, Candy Orange,Matte Laurel Green Metallic |
| Price | US$ 6799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Honda SCL500 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI with 34mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Capacity | 471.0 ccm (28.74 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.11 litres (3.20 US gallons) |
| Wheelbase | 1483 mm (58.4 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 191.9 kg (423.0 pounds) |
Scl500 dimensions and frame | |
| Seat | Two person seat |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers ABS |
| Rear Tyre | 150/70-17 |
| Front Tyre | 110/80-19 |
| Rear Wheel Travel | 145 mm (5.7 inches) |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability; |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork 41mm |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda SCL500 discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | SCL500A |
| Warranty | One Year Included Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Driveline | #520 O-ring-sealed chain; 15T/41T |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.