Scooter Brio 50i - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Dark Grey, Red, White |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Genuine Scooter Brio 50i |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission | 54.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.35 litres/100 km (42.6 km/l or 100.09 mpg) |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Valves (OHV) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 37.0 x 46.0 mm (1.5 x 1.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Max Power | 2.0 HP (1.5 kW)) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 49.6 ccm (3.03 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Overall Width | 660 mm (26.0 inches) |
| Overall Length | 1765 mm (69.5 inches) |
| Overall Height | 1092 mm (43.0 inches) |
| Seat Height | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0215 HP/kg |
| Dry Weight | 93.0 kg (205.0 pounds) |
Scooter Brio 50i dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 110/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Single Sided Swing Arm. Monoshock. Adjustable. |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 48.3 km/h (30.0 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Genuine Scooter Brio 50i discussion group or the general Genuine Scooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Warranty | 2-Year, unlimited Mile |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Instruments | Digital |
| Driveline | CVT |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.