Super Cub C125 Abs - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Super Cub C125 ABS is an iconic entry-level commuter scooter designed for new riders and daily urban transportation. Known for its legendary reliability, simplicity, and fuel efficiency, this air-cooled 124cc four-stroke delivers smooth, predictable performance with modern safety features including ABS braking.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Gray, Pearl Nitava Blue |
| Price | US$ 3899. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Honda Super Cub C125 ABS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards. |
| Clutch | Semi-automatic centrifugal |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Fully transistorized |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI with automatic enrichment |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 63.0 mm (2.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Max Torque | 11.8 Nm (1.2 kgf-m or 8.7 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 12.3 HP (9.0 kW)) @ 8750 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 3.79 litres (1.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1242 mm (48.9 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 108.0 kg (238.0 pounds) |
Super Cub C125 Abs dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Tyre | 80/90-17 |
| Front Tyre | 70/90-17 |
| Rear Wheel Travel | 91 mm (3.6 inches) |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Front Wheel Travel | 99 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | 26mm telescopic fork |
| Trail | 71 mm (2.8 inches) |
| Frame | Tubular Steel Underbone |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Super Cub C125 ABS discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: C125A. |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Driveline | #420 Chain; 14T/36T |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.