Bear Rogue Adv 125 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, green, white, blue |
| Price | US$ 1799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Minibike, cross |
| Year | 2025 |
| Model | Ice Bear Rogue Adv 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | Loncin LC152FMI engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.30 litres (1.66 US gallons) |
| Wheelbase | 1280 mm (50.4 inches) |
| Ground Clearance | 269 mm (10.6 inches) |
| Overall Width | 871 mm (34.3 inches) |
| Overall Length | 1821 mm (71.7 inches) |
| Overall Height | 1069 mm (42.1 inches) |
| Seat Height | 831 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 120.2 kg (265.0 pounds) |
| | |
Bear Rogue Adv 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/80-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 67.0 km/h (41.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Rogue Adv 125 discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in the US. Made in China. Also called PMZ125-1EN. Assembly required: front wheel, front fender, handlebars, mirrors, clutch lever, battery, rear shocks, left switch. |
| Carrying Capacity | Rear rack |
| Lighting | LED headlight, dual |
| Electrical | 12V / 7A battery |
| Instruments | Digital |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.85 US quarts) |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.