Pan America 1250 St - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Pan America 1250 St is a middleweight adventure tourer designed for riders seeking comfortable long-distance exploration on mixed terrain. Known for its manageable weight, upright ergonomics, and capable Michelin adventure tires, it balances approachability with genuine off-road capability. The adjustable seat height and two-up seating accommodate various riders while the 21.2-liter fuel tank extends range for extended journeys.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray, Brilliant Red |
| Price | US$ 19999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 118.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.11 litres/100 km (19.6 km/l or 46.03 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 104.9 x 72.4 mm (4.1 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 123.4 Nm (12.6 kgf-m or 91.0 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Max Power | 149.0 HP (108.8 kW)) @ 8750 RPM |
| Engine Details | Revolution® Max 1250 engine |
| Capacity | 1252.1 ccm (76.40 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 21.20 litres (5.60 US gallons) |
| Wheelbase | 1570 mm (61.8 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 897 mm (35.3 inches) |
| Overall Length | 2240 mm (88.2 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6151 HP/kg |
| Wet Weight | 245.9 kg (542.0 pounds) |
| Dry Weight | 242.2 kg (534.0 pounds) |
| | |
Pan America 1250 St dimensions and frame | |
| Seat | Two-up seat. |
| Wheels | Aluminum cast, satin black. Michelin® Scorcher® “Adventure”, Radial tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Floating, single piston caliper. ABS. |
| Front Brakes | Double disc. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper. ABS. |
| Rear Tyre | 170/60-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Rear Suspension | Linkage-mounted monoshock with automatic electronic preload control and semi-active compression and rebound damping |
| Front Wheel Travel | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Suspension | 47mm inverted fork with electronically adjustable semi-active damping control. Aluminum fork triple clamps. |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Pan America 1250 ST discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | Daymaker Signature Adaptive Headlamp |
| Electrical | Daymaker Adaptive LED Headlamp with 6-segment LED banking lamp; All LED Tail/Stop lamp with signature tail lighting; LED bullet turn signals |
| Instruments | 6.8 inch TFT color display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer |
| Oil capacity | 4.50 litres (4.76 US quarts) |
| Alternate seat height | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | 2-into-1-into-1; catalyst in header |
| Driveline | Gear, 49/89 ratio primary |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Harley-Davidson Pan America 1250 ST |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.