Shotgun 650x ICON Limited Edition - 2025 Specifications and Reviews
2025
Engine and Transmission Specifications | |
| Fuel Capacity | 13.6 Litres / 3.6 US gal |
| Final Drive | Chain |
| Transmission | 6 Speed, constant mesh |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Max Torque | 52.3 Nm / 38.6 lb-ft @ 5650 rpm |
| Max Power | 46.4 hp / 34.6 kW @ 7250 rpm |
| Starting | Electric |
| Ignition | Digital electronic ignition |
| Induction | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air/oil-cooled |
| Bore x Stroke | 78 x 67.8 mm |
| Capacity | 648 cc / 39.5 cu-in |
| Engine | Four stroke, Parallel Twin, SOHC |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 240 kg / 529 lbs |
| Seat Height | 795 mm / 31.3 in |
| Wheelbase | 1466 mm / 57.7 in |
| | |
Shotgun 650x ICON Limited Edition dimensions and frame | |
| Trail | 101mm / 4 in |
| Rake | 25.3° |
| Rear Tyre | 150/70 - 17 |
| Front Tyre | 100/90 - 18 |
| Wheels | Aluminium alloy |
| ABS | Dual Channel |
| Rear Brakes | Single 300mm disc, with ByBre twin piston floating caliper |
| Front Brakes | Single 320mm disc, with ByBre twin piston floating caliper |
| Rear Wheel Travel | 89 mm / 3.5 in |
| Rear Suspension | Twin Shocks, preload adjustable |
| Front Wheel Travel | 120 mm / 4.7 in |
| Front Suspension | 43mm USD telescopic fork, Showa SSP-BP |
| Frame | Steel tubular spine frame, double cradle |
| | |
Other specs | |
| Production | 100 Units |
| Year | 2025 |









Please Login or Register if you would like to leave a comment.