Kt250 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Orange/white/black |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Kayo KT250 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 66.8 x 64.0 mm (2.6 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 6.5:1 |
| Max Torque | 26.0 Nm (2.7 kgf-m or 19.2 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 224.0 ccm (13.67 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Wheelbase | 1480 mm (58.3 inches) |
| Ground Clearance | 330 mm (13.0 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2180 mm (85.8 inches) |
| Overall Height | 1254 mm (49.4 inches) |
| Seat Height | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2804 HP/kg |
| Dry Weight | 110.0 kg (242.5 pounds) |
Kt250 dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked. 21 inch front. 18 inch rear. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Suspension | 480 mm Double-Adjustable |
| Front Suspension | 950 mm Double-Adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo KT250 discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Output | 30.8 HP (22.5 kW)) @ 9000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.