K6r - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White/black/orange |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Max Torque | 23.7 Nm (2.4 kgf-m or 17.5 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Max Power | 29.5 HP (21.5 kW)) @ 9500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 249.6 ccm (15.23 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Wheelbase | 1488 mm (58.6 inches) |
| Ground Clearance | 340 mm (13.4 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2180 mm (85.8 inches) |
| Overall Height | 1254 mm (49.4 inches) |
| Seat Height | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2588 HP/kg |
| Dry Weight | 114.0 kg (251.3 pounds) |
|
|
K6r dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked. 21 inch front. 18 inch rear. |
| Rear Brakes | Single disc. Braktec |
| Front Brakes | Single disc. Braktec |
| Rear Suspension | KYB nitrogen-charged, 480 mm Double-Adjustable |
| Front Suspension | KYB, 950 mm Double-Adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo K6R discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Driveline | D.I.D Drive Chain |
| Motorcycle name | Kayo K6R |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.