Kt50 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Orange/white/black |
| Category | Minibike, cross |
| Model | Kayo KT50 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 40.0 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Max Torque | 6.4 Nm (0.6 kgf-m or 4.7 ft.lbs) @ 9250 RPM |
| Capacity | 50.2 ccm (3.06 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 3.50 litres (0.92 US gallons) |
| Wheelbase | 1040 mm (40.9 inches) |
| Ground Clearance | 270 mm (10.6 inches) |
| Overall Width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall Length | 1520 mm (59.8 inches) |
| Overall Height | 980 mm (38.6 inches) |
| Seat Height | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1662 HP/kg |
| Dry Weight | 50.0 kg (110.2 pounds) |
|
|
Kt50 dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked. 14 inch front. 12 inch rear. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Suspension | 295 mm |
| Front Suspension | 680 mm Inverted Forks |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo KT50 discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Power | 8.3 HP (6.1 kW)) @ 9250 RPM |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.